Vítejte, můžete se přihlásit nebo registrovat.
Košík je prázdný

Jak vybrat kolo

Vybrat dětské kolo není vůbec jednoduché a jeho výběr by neměl být podceněn. Dětská kola jsou určena pro děti s výškou mezi 90 až 155 cm. Nicméně všechny tabulky či definice při výběru jsou pouze orientační a nemohou být vždy aplikovány plošně. Vždy proto vycházejte především z individuálních potřeb a tělesných proporcí Vašeho dítěte. Například každé dítě ocení, že bude moci bezpečně nohou dosáhnout na zem. Proto jsme Vám také změřili výšku nejnižšího místa horní trubky rámu od země, aby jste mohli při výběru z čeho vycházet.

16"

Dětská kola se rozdělují podle velikosti kol na 12“, 16“, 20“ a 24“. U nás začíná nabídka kol u velikosti 16". Ta jsou vybavena protisměrnou brzdou, nebo-li torpédem, které učí dítě sešlápnout pedálem zpět a zabrzdit. Dále je v jejich výbavě také kryt řetězu, aby bylo dítě chráněno od, ať již chtěného či nechtěného, kontaktu s řetězovou hybnou silou kola. U 16" kola již nepřikládáme balanční kolečka, jak tomu většinou bývá u nižší 12" verze dětského kola.  Všimněte si prosím kvalitních vesměs duralových částí, kterými je kolo osazeno a zajišťuje mu pohodlí, kvalitu jízdy, a tudíž i bezpečí. Dítě rovněž vždy opatřete cyklistickou přilbou, kterou rovněž nabízíme na našem e-shopu.

20"

Dále nabízíme velikost 20". Ta se liší tím, že používá čelisťové brzdy, a to na předním i zadním kole (zde je třeba se vyvarovat nekvalitních ráfků s nepatřičnou brzdnou plochou a také nekvalitních, zle seřiditelných brzdových čelistí). 20" kola také používají přehazovačku, nejčastěji pomocí ní umožňují dítěti výběr ze 6,7,8 rychlostí zadních pastorků a to použitím tzv. Revoshift řazení, což je otočné řazení na řídítkách, které je uzpůsobeno síle a velikosti dětské ruky. Kolo by mělo být vždy sestaveno z kvalitních dílů, nemělo by obsahovat např. plastové brzdové páky, nebo čelisti, které se mohou ulomit a dítě se může během jízdy zranit. Ditě by vždy mělo mít při jízdě nasazenou cyklistickou přilbu. Co se váhy týče, naše kola používají lehké, duralové materiály, které sumarizují celkovou váhu kola tak, že je velmi dobře ovladatelné pro dítě daného věku (tzn. není pro dítě příliš těžké).

24"

A pro odrostlejší děti potom nabízíme velikost 24". Ta je plnohodnotnou napodobeninou dospělého kola v menším provedení. Současně s přehazovačkou na zadním kole je vybavena také trojpřevodníkem, který dítěti umožní přeřadit na menší, střední či velký talíř. Trojpřevodník je omezen délkou klik, které jsou kratší než u dospělých kol, aby se dítě nezranilo o kolo nebo nezavadilo pedálem o zem. 24" kola nabízíme s pevnou a nebo s odpruženou vidlící renomované značky Suntour, ovšem ta je logicky těžší a tudíž je třeba uvážit, zda-li je pro dítě vhodné odpružení předního kola nebo radší váha kola samotného. Jinak záleží pouze na výběru jezdce. Naše kola jsou sestavena z kvalitních dílů, a tudáž ani velikost 24" není výjimkou. I zde platí, že dítě by mělo mít během jízdy nasazenou cyklistickou přilbu.

24" jednopřevodníky

V poslední době velmi oblíbená varianta 24" kola. Kdy je nahrazen trojpřevodník jednopřevodníkem a dítěti je tak ulehčeno řazení (ovládá a soustředí se při řazení pouze na přehazovačku). Taková verze 24" je tím pádem lehčí a osazujeme ji i 8,9 stupňovým řazením a vícekolem. Navíc je možné zvolit mezi páčkovým či otočným (Revoshift) řazením, na které je dítě již zvyklé, pokud přechází z 20" varianty.

26"

Velikost 26" je zde zastoupena dvěmi modely (Core Sprinter, Core Razor) a to ve velikosti 26" MTB s výškou rámu 13" a 15". Toto kolo je ve 13" vhodné pro dítě, kterému z nějakého důvodu nevyhovuje 24" kolo. Jelikož se velikostí rámu od 24" příliš neliší. Ovšem díky většímu obvodu kol a taky díky specifikaci komponentů z něj dítě "vyroste" pomaleji, než z 24" kola. U velikosti 15" se potom jedná o kolo vhodné pro dítě, kterému je již 24" kolo nevyhovující a tudíž se na něj dá nahlížet jako na kolo vhodné pro někoho, kdo hledá kolo na delší dobu před koupí dospělé verze. Často si rodiče myslí, že koupí 26" kola ušetří a dítěti koupí kolo na delší dobu, ovšem většinou je potřeba respektovat fyzické parametry dítěte a koupit mu kolo, které je pro něj vhodné. Dítě se na něm bude cítit komfortně, jízda jej bude bavit a na kole se nebude trápit.

 

Dětská kola
Velikost kola 16" 20" 24"
Doporučený věk 3-5 let 5-9 let 8-13 let
Doporučená výška 90-120 cm 110-135 cm 120-155 let

 

Pro Vaši lepší orientaci zde přikládáme výšku horní trubky kola, neboli vzdálenost horní trubka - zem, kterou musí dítě splňovat, aby si při sesednutí z kola neublížilo.  Lze přičíst cca 15cm, což je připočtené sedlo s maximálně zataženou sedlovou trubkou.

16" - 40.5 cm ; 20" - 48 cm ; 24" - 56 cm (dívčí rám jenž se svažuje je 48 cm) 26" ve 13" - 55cm; 26" v 15" - 60cm

Při jakékoliv nejasnosti nebo při potřebě dodatečné informace nás neváhejte kontaktovat.